niedziela, 20 stycznia 2013

Post o obroży i szelkach - jak dopasować je do naszego psa .

Sledy


Szelki "sklepowe"
Szelki "sklepowe"
Szelki Norweskie 

 Na początku ,chciałam wam serdecznie podziękować ,że było aż 700 osób na tym blogu . Teraz wiem ,że to ma sens i mam jeszcze większą motywację ,aby pisać te posty . A więc ,zaczynajmy !            

   Wiele jest ,było i będzie pytań na zapytaj.onet.pl ,o tym ,co jest lepsze dla naszego czworonoga .
Napiszę teraz o tym ,nwm ile tego będzie ,ale ważne jest o czym będzie :) .

Wiele osób mówi ,że szelki są lepsze dla szczeniąt ,ale jest to nieprawdą . Szelki powodują deformację kręgosłupa i przedpiersia u psa . Zdarza się też ,że płuca psa się zmniejszają . Szelki uczą psa ciągnąć i wyrywać się . Najlepiej ,jeśli zakładamy je po ukończeniu okresu wzrostu , czyli :

Małe rasy - ok 10 miesięcy
Średnie rasy - ok 13 miesięcy
Duże rasy - ok 15 miesięcy
Molosy - ok 18-19 miesięcy

Wielu z was sądzi też ,że pies się w szelkach wygodnie czuje ,ale czym jest wygoda ,jeśli można mieć potem poważane powikłania ?

Jest zima . Wiele osób chce ,aby ich ulubieniec ciągnął ich na sankach ,ale do tego trzeba wyczerpujących ćwiczeń i przygotowań . Pies musi nawet w wakacje ciągnąć coś ,aby przyzwyczaić się do ciężaru . Powinny tu być ok 5 minutowe treningi na początek i co 3 dni wydłużane o ok 5 minut . Nie każda rasa nadaje się do ciągnięcia . Najlepiej sprawują się tu psy pociągowe takie jak Husky . Mały York czy sznaucer nie dał by rady tego ciągnąć . Ale nawet duże i silne psy nie powinny tego robić . Są to psy brachycefaliczne i mozocefaliczne .

Pies Brachyefaliczny - jest to pies ,który ma dolną szczękę dłuższą od górnej . Są to m.in . Buldogi ,Boksery czy mniejsze psy ,takie jak Shih-tzu czy Mopsy
.
Pies Mozocefaliczny
- jest to pies ,który ma normalną kufę ,ale skróconą . Taka budowa występuje m.in. u Rottweilerów .

Szelki do zaprzęgu też powinny być starannie dobrane . Nie mogą być to "sklepowe" szelki ,jakie możemy dostać w Tesco ,ale sledy czy norwegi .

Szelki sklepowe - rozkładają ciężar w złych miejscach na ciele psa i wżynają się pod pachę psa . Krępują one także ruchy pupila


Szelki Norweskie i Sledy
- Są one specjalnie opracowane dla psów ,które mają coś ciągnąć ,i są idealne na spacery . Rozkładają one ciężar "ładunku" w odpowiednich miejscach na ciele i łatwiej jest psu ciągnąć sanki .


Przejdźmy do obroży ,bo temat z szelkami mamy za sobą :) .
Obroża jest dobra dla psa w każdym wielu . Są jednak rasy ,którym trudno jest w obroży chodzić . Są to właśnie psy brachycefaliczne . W obroży mamy nad psem większą kontrolę . Najlepsze są obroże ze skóry z miękkim obiciem od spodu . No cóż ,co więcej pisać :) .


Pozdrawiam i do następnego posta :) !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz